Dzisiaj będzie druga część notki o jakże cudownej Jamajce, dotycząca historii tego wyspiarskiego państwa^^
HISTORIA JAMAJKI
Jamajka została odkryta w 1494 roku przez Krzysztofa Kolumba. Pierwsi mieszkańcy wyspy to ludy tubylcze m.in. Arawakowie, którzy nazwali ją Xaymaca. Z kolei jako pierwsi skolonizowali ją Hiszpanie nadają jej nazwę Santiago. Ze względu na brak rąk do pracy kolonizatorzy zaczęli sprowadzać na wyspę mieszkańców Afryki, którzy byli wykorzystywani do niewolniczej pracy na plantacjach Indian.
W XVII wieku na Jamajkę zaczęli przybywać inni Europejczycy m.in. Holendrzy, Anglicy czy Francuzi. Zajmowali się oni piractwem i przemytem. Miasto Port Royal stało sie ich główną siedzibą, jak i schronieniem. Ta "zabaw" skończyła sie wraz z trzęsieniem ziemi (1692 rok). W 1655 roku wyspę zajęli Brytyjczycy. W 1670 roku na mocy postanowień traktatu zawartego w Madrycie, Hiszpania zrzekła sie wyspy. Po wymianie Jamajki za San Domingo zaczął się stopniowy rozwój gospodarczy. W 1692 roku zostało założone miasto Kingston (przez Brytyjczyków), które od 1872 roku jest stolicą pięknej Jamajki. W 1780-1787 roku z głodu zmarło około 15tys. niewolników.
Niewolnictwo murzynów na wyspie zniesiono w 1833 roku. W 1865 wyspa uzyskała konstytucje, która nadała jej status kolonii i utrzymywana była do 1945 roku. W tym samym roku na Jamajce urodził sie Bob Marley - znany Jamajski muzyk, który szerzył muzykę reggae. W latach 60-tych XX wieku wielu wyznawców zyskał powstały wcześniej na wyspie Ruch Rastafarian. Żądali oni przeniesienia ludności murzyńskiej spowrotem do Afryki. Za swojego władcę uznali cesarza Etiopii - Hajle Sellasje.
1962 roku, 6 sierpnia, Jamajka uzyskała niepodległość i stała sie monarchią konstytucyjną należącą do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Jamajka jest ojczyzną muzyki reggae, ska, dub i dancehall.
No a teraz nutka.... ^^
źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jamajka



















